| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2.4 mm |
| Width | 2.3876 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.45 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 50 MHz |
| Current Rating | 670 mA |
| DC Resistance (DCR) | 290 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 670 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 880 mA |
| Saturation Current | 880 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 880 mA |
| Max Temperature Rise Current | 670 mA |
| Temperature Rise Current | 780 mA |
| Max Length | 2.5 mm |
| Max Width | 2.5 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12422
Ext.Price$0.12422
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12422 | $0.12422 |
| 10 | $0.06211 | $0.62110 |
| 50 | $0.05603 | $2.80150 |
| 100 | $0.05054 | $5.05400 |
| 500 | $0.04658 | $23.29000 |
| 1000 | $0.04293 | $42.93000 |
| 3000 | $0.03956 | $118.68000 |
| 5000 | $0.03646 | $182.30000 |
| 10000 | $0.03459 | $345.90000 |
